نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی 

وجود آسانسور, در هر ساختمانی که تعداد طبقات آن از 3 واحد بیشتر ‌شود از ضرورات لازم است، چون علاوه بر رضایت و راحتی ساکنین و استفاده کنندگان از ساختمان، بر کیفیت و ارزش مادی ساختمان افزوده ‌می‌شود و همچنین باعث احیاء ساختمان می‌شود. اگر توجه کنیم، نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی در گذشته به دلیل نبود امکانات یا نداشتن اطلاعات اهمیت زیادی برای افراد نداشته است. اما اکنون به دلیل پیشرفت‌های که در صنعت آسانسور سازی انجام شده، استفاده از آسانسور حتی در ساختمان‌های قدیمی رونق گرفته و به یکی از فاکتورهای مهم برای مستاجرین و ساکنان تبدیل شده است. نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی باید با توافق و رضایت کامل تمام ساکنین ساختمان انجام گیرد چرا که در برخی موارد به دلیل کمبود فضا لازم است قسمتی از ساختمان تخریب و یا بازسازی شود که ممکن است این کار باعث آسیب به قسمتی از واحدهای مسکونی نزدیک به راه پله‌ها یا فضاهای دیگر شود.

قوانین و شرایط لازم برای نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی

تایید نقشه ساختمان برای نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی: نصب آسانسور در چنین ساختمان‌های اگر بدون تاییدیه سازمان نظام مهندسی صورت گیرد غیر قانونی محسوب و شامل جریمه نیز می‌شود و امکان استفاده از بیمه حوادث را نخواهند داشت. پس در ابتدا باید تمام مجوزها از سوی این سازمان صادر و تایید شود.

اخذ مجوز نصب آسانسور از شهرداری: برای نصب آسانسور باید افراد از طریق شهرادی‌ منطقه‌ی محل زندگی خود، اقدام به گرفتن و اخذ مجوز نصب آسانسور با شرایط استاندارد کنند. که در این مرحله شهرداری با انجام بررسی‌های مورد نیاز و در نظر داشتن مقررات و چهارب‌های لازم برای نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی و دریافت هزینه‌های قانونی اقدام به صدور مجوز می‌کنند. البته این مجوزها باید بر پایه‌ی قوانین و مقررات ملی آپارتمان که شامل ماده 4 و 23 قوانین استفاده از آسانسور می‌باشد، صادر و تایید شوند.

نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی

فضای مناسب برای نصب آسانسور: با توجه به قدیمی بودن بافت این نوع ساختمان‌ها باید نهایت دقت را در انتخاب یک فضای مناسب با شرایط لازم برای نصب و راه اندازی آسانسور در نظر گرفته شود، تا این عملیات با صرف هزینه مناسب و کمترین آسیب به بدنه و ساختار اصلی محیط انجام گیرد. در صورتی که ساختمان‌های قدیمی دارای فضا و شرایط مورد نیاز برای نصب آسانسور نباشند می‌توان با تغییرات کلی یا جزئی و بازسای قسمت‌هایی مانند راهروها و راه پله ها شرایط و فضای لازم را برای نصب آسانسور ایجاد کرد. البته قابل ذکر است که انجام این تغییرات باید تحت نظارت مهندسین و متخصصین شرکت‌های تولید کننده آسانسور و معماران ساختمان انجام گیرد تا به رعایت اصول ایمنی از رخ دادن حوادث خطرناک و احتمالی جلوگیری شود. در صورتی که با کمبود فضا مواجهه شدیم برای به حداقل رساندن تخریبات، بهترین گزینه استفاده از از حیاط است و یا می‌توان از فضاهای دیگر مثل فضای نورگیر، راه پله نیز استفاده کرد. فضای لازم برای نصب آسانسور بر اساس ظرفیت و نوع آن تعیین می‌شود، به طور مثال اگر قصد نصب یک آسانسور با ظرفیت 5 نفره را دارید حداقل فضای مورد نیاز 1 متر مربع است.

تامین برق مورد نیاز برای نصب آسانسور: به دلیل قدیمی بودن این ساختمان‌ها ممکن است تهیه برق مورد نیاز برای نصب و راه اندازی آسانسور قدرت کافی را نداشته باشد به این معنا که سه فاز نباشد. در صورتی که استفاده از برق سه فاز امکان پذیر نبود، می‌توان از آسانسور هیدرولیکی استفاده کرد چرا که راه اندازی و نصب آنها با برق تکفاز نیز امکان پذیر است.

ایمنی نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی: مهمترین موضوع در رابطه با نصب و راه انداری آسانسور در ساختمان‌ها ایمنی است. اما با توجه به فرسوده بودن ساختمان‌های قدیمی، اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود.

ایجاد فضای مناسب برای نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی

پروژ‌ه‌ی نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی

-برای نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی اولین مرحله بررسی شرایط فنی و تجزیه و تحلیل وضعیت و نقشه ساختمان است در جهت برآورده دقیق هزینه‌های نصب و راه اندازی و تعیین بهترین و مناسب ترین مکان برای نصب آسانسور است.

-تعیین فضا و مکان مناسب برای نصب آسانسور که توسط کارشناس فنی و متخصص صورت می‌گیرد. بدین صورت که با بررسی تمام قسمت‌های ساختمان و در نظر گرفتن شرایط و تغییرات لازم و همچنین موقعیت قسمت‌های کاربردی محیط مورد نظر مثل حیاط، راهروها و راه پله، اقدام به تعیین محل نهایی نصب آسانسور می‌کند.

-بعد از تایید فضای مناسب باید تغییرات انجام گیرد به طور مثال اگر برای نصب نیاز به جابجایی یا حذف راه پله‌ها بود باید مطابق با ساختارهای مناسب و جدید تغییرات صورت گیرد. در صورتی که فضای انتخابی قسمت‌های دیگری از ساختمان باشد در ابتدا باید تغییرات لازم انجام گیرد.

-نصب و راه اندازی آسانسور با رعایت اصول ایمنی و استاندارد و انجام دقیق و صحیح تمام مراحل نصب و راه اندازی آسانسور که شامل مراحل زیادی از جمله:

 • طراحی و تهیه نقشه‌ی نصب و راه اندازی آسانسور
 • آماده سازی چاه‌های آسانسور
 • آماده سازی موتورخانه‌ها
 • مرحله‌ی مکانیکال اول
 • مرحله‌ی مکانیکال دوم
 • تست و تایید نهایی سیستم آسانسور
 • هزینه‎‌های نصب آسانسور در ساختمان‌هی قدیمی

هزینه نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی به پارامترهای زیر بستگی دارد.

نوع آسانسور مورد استفاده، که با توجه به قدیمی بودن این ساختمان‌ها آسانسور هیدرولیکی بهترین گزینه می‌باشد. گاهی ممکن است بر اساس نظر کارشناسان و شرایط ساختمان از انواع دیگر استفاده شود.

میزان و وسعت تغییراتی که در این نوع ساختمان‌ها انجام می‌شود، که ممکن یک قسمت به طور کامل تخریب و بازسازی شود ولی در بعضی مواقع با انجام تغییرات کوچکی می‌توان یک محل مناسب و ایمن برای نصب آسانسور انتخاب کرد.

تجهیزات مورد استفاده در آسانسور مثل کابین‌ها، درب‌ها، دوربین‌ها و دیگر تجهیزات جانبی و تزئینی

تقسیم هزینه بین افراد و ساکنین ساختمان:

در صورتی که ساختمانی پارکینگ نداشته باشد، پرداخت هزینه شامل طبقاتی که در همکف قرار دارند نمی‌شود.

ساکنین و مالکان هر طبقه بر اساس نرخ تعیین شده موظف به پرداخت هزینه هستند، به طور مثال واحدهای طبقات دوم، 2 برابر ساکنین طبقه اول باید هزینه پرداخت کنند.

سال های گذشته به این مسئله توجه نشده است و حتی فضایی بدین منظور در آپارتمان اختصاص داده نشده است و امروزه ما شاهد وجود ساختمان های ۳ و ۴ طبقه بدون آسانسور هستیم. از اینرو از چند سال گذشته شهرداری و سازمان مسکن و شهرسازی طی یک بخش نامه مصوب و تایید شده،  نصب آسانسور در آپارتمان های با بیش از سه طبقه را الزامی می داند.

با افزایش جمعیت و مهاجرت کردن افراد و خانواده ها به شهر های بزرگتر و مرکز استان ها، انتقال زندگی از خانه های حیاط دار به آپارتمان های کوچک، تاثیر زیادی بر نوع زندگی افراد داشته است.یکی از مهم ترین وسایلی که می تواند رفت وآمد را در این آپارتمان های چند طبقه آسان کند، استفاده از آسانسور است. ممکن است برای نصب آسانسور به خصوص در خانه های قدیمی تر بین اهالی ساختمان مشکلاتی بوجود بیاید.

اما با تنظیم دادخواست الزام به نصب آسانسور این مشکلات به آسانی قابل حل می باشد.این داد خواست برای کسانی تنظیم شده است که در رفت و آمد خود بیشتر از آسانسور استفاده می کنند و یا به دلیل بالا بودن خانه های خود در طبقات بالاتر مجبور به استفاده از آسانسور هستند. برای نصب آسانسور در خانه هایی با ساخت قدیمی و یا خانه های در حال ساخت قوانینی برای نصب آسانسور وجود دارد.

به یاد داشته باشید افرادی می توانند این دادخواست را تنظیم کنند که در طبقات بالاتر از یک قرار دارند و نبود آسانسور مشکلاتی را از نظر رفت و آمد و حمل بار برای آن ها ایجاد کرده باشد. ما در ادامه ی مطلب، قوانینی که مربوط به نصب آسانسور است را برای شما بیان میکنیم.

رعایت چه قوانینی برای نصب آسانسور اهمیت دارد؟

رعایت چه قوانینی برای نصب آسانسور اهمیت دارد؟

استفاده از آسانسور آداب و مقررات خاصی دارد.مثلا با آسانسوری که فقط مخصوص بالا بردن و پایین آوردن افراد است شما نباید وسیله ی سنگین جابه جا کنید،زیرا آسانسور فقط برای جابه جای افراد تنظیم شده است و تحمل بار سنگین را ندارد. ممکن است بعضی از ساکنین ساختمان این آداب و مقررات را رعایت نکنند.

براساس آنچه در قانون وجود دارد، اگرساختمان سه طبقه یا چهار طبقه باشد و خانواده ها و افرادی که در طبقات بالا قرار دارند قصد نصب آسانسور را داشته باشند و طبق استاندارد های ساختمان سازی مکانی برای نصب آسانسور وجود داشته باشد در صورتی که ساکنین طبقه اول و همکف با این کار مخالفتی داشته باشند با تنظیم دادخواست الزام به نصب آسانسور، می توانید اقدامات لازم برای نصب آسانسور را انجام دهید.

نحوه ثبت دادخواست برای نصب ,آسانسور

اگر در هنگام نصب آسانسور با مالکین دچار مشکل هستید و طبقات پایین تر ساختمان با نصب آسانسور برای ساختمان مخالف هستند بهتر است به جای بحث های طولانی با اهالی ساختمان، برای انجام کار خود اقدام به تنظیم دادخواست الزام به نصب آسانسور کنید.

ابتدا باید برای آخرین بار با اهالی ساختمان صحبت کنید سپس با توجه به ماده ۶ قانون تملک، که حق، بیشتر با مالکینی است که بیشترین مساحت را در قرار داد خانه آپارتمانی دارند و در تصیمی که شما برای نصب آسانسور گرفته اید با شما همکاری می کنند، لازم است قبل از مراجعه به دادگاه و ثبت درخواست خود، در شهرداری منقطه ای که در آن ساکن هستید مراجعه، مجوزهای لازم برای نصب آسانسور را برای ساختمان خود بگیرید. بعد از اخذ مجوز ها باید به نزدیک ترین شعبه که در محله ای که زندگی می کنید مراجعه کنید و درخواست خود را برای ارائه به دادگاه تنظیم کنید.

بعد از تنظیم این دادخواست در دادگاه، برای حل مشکل شما و اهالی ساختمان، یک جلسه برگزار می شود و در صورتی که حق باشما باشد و شما طبق استاندارد های ساختمانی درخواست داده باشید رای برای نصب آسانسور صادر می گردد.

بهتر است بدانید اگر ساختمان شما دارای آسانسور است ولی استاندارد های لازم برای حمل یک فرد یا چندین نفر، به طبقات بالا را ندارد و شما احساس می کنید با سوار شدن به این آسانسور امنیت شما در خطر است اما با این حال مجبور به استفاده هستید ابتدا می توانید با هیئت مدیره ساختمان صحبت کنید. اگر توجهی در جهت بررسی آسانسور انجام نگرفت، یک دادخواست ایمنی در نصب آسانسور برای ارجاع به دادگاه تنظیم کنید.

بعد از تنظیم این دادخواست در دادگاه، برای حل مشکل شما و اهالی ساختمان، یک جلسه برگزار می شود و در صورتی که حق باشما باشد و شما طبق استاندارد های ساختمانی درخواست داده باشید رای برای نصب آسانسور صادر می گردد.

بهتر است بدانید اگر ساختمان شما دارای آسانسور است ولی استاندارد های لازم برای حمل یک فرد یا چندین نفر، به طبقات بالا را ندارد و شما احساس می کنید با سوار شدن به این آسانسور امنیت شما در خطر است اما با این حال مجبور به استفاده هستید ابتدا می توانید با هیئت مدیره ساختمان صحبت کنید. اگر توجهی در جهت بررسی آسانسور انجام نگرفت، یک دادخواست ایمنی در نصب آسانسور برای ارجاع به دادگاه تنظیم کنید.

پرسشهای متداول در زمینه شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی

 • آیا می توان در همه ساختمان های قدیمی آسانسور نصب کرد؟

با پیشرفت تکنولوژی و وجود سیستم های جدید بالابر می توان در اکثر ساختمان های قدیمی آسانسور نصب کرد. برای نصب آسانسور در هر ساختمان مسکونی، اداری ، تجاری و غیره، باید کارشناسان و مهندسان خبره و متخصص عضو سندیکا، از ساختمان مورد نظر بازدید انجام دهند و شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی مواردی مانند مقاومت سازه ساختمان و امکان تقویت آن، محل نصب و سایر موارد فنی را بررسی کنند.

 •  برای نصب آسانسور حفر چاه آسانسور و برق سه فاز نیاز داریم ؟

اگراز  آسانسور هیدرولیک خانگی هوم لیفت Home Lift استفاده می کنید نیازی به حفر چاه آسانسور نیست. این آسانسور ها نیاز به برق سه فاز ندارد و با برق تک فاز ۲۲۰ ولت هم کار می کنند. همچنین این آسانسور ها نیاز به ساخت موتور خانه ندارند و بسیار کم صدا هستند.

 •  هزینه های  نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی چگونه تقسیم می شود ؟

  اخیراً با توجه به گسترش نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی هزینه های عرفی به شرح ذیل در نظر گرفته شده است :

 •  مالکان طبقه دوم دو برابر مالکان طبقه اول پرداخت می کنند.
 •  مالکان طبقه سوم دو برابر مالکان طبقه دوم پرداخت می کنند
 •  مالکان طبقه چهارم دو برابر مالکان طبقه سوم پرداخت می کنند.
 •  و تا طبقه های بعدی این روال ادامه دارد.
 •  اگر ساختمان پارکینگ نداشته باشد معمولاً طبقه همکف هزینه را پرداخت نمی کند.

 

 •  چه نوع آسانسوری برای ساختمان های قدیمی مناسب است ؟

برای تشخیص نوع مناسب آسانسور باید کارشناسان فنی و مهندسان، با توجه  به شرایط ساختمان نظر کارشناسی دهند و شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی را بررسی کنند. اما می توان از آسانسور های کششی، هیدرولیک یا هوم لیفت استفاده کرد.

 •  آیا داخل منازل دوبلکس یا سوبلکس امکان دارد آسانسور را نصب و اجرا کرد؟

در داخل واحد های دوبلکس و سوبلکس  و حتی فروشگاه های چند طبقه می توان آسانسور هیدرولیک خانگی یا هوم لیفت نصب و اجرا کرد.

 

سخن پایانی…

با افزایش جمعیت و مهاجرت افراد به شهرهای بزرگتر برای کار،تصمیم خرید برای خانه های آپارتمانی بیشتر شده است و با توجه به استاندارد های ساختمانی،هر ساختمانی که بیشتر از دو طبقه است باید به نصب آسانسور اقدام کند و جایگاهی برای نصب قرار دهد. اما ممکن است در ساختمان های قدیمی تر این اصول رعایت نشده باشد و آسانسور قرار نگرفته باشد. با توجه به تصمیم افراد ساختمان ممکن است بعضی از ساکنین مخالف نصب آسانسور باشند،به دلیل هزینه های نصب،تعمیر و شارژ ماهانه آسانسور با این کار مخالفت کنند. بنابراین شما می توانید با ثبت دادخواست الزام به نصب آسانسور در صورت موافقت دادگاه، تصمیم خود را اجرا کنید.

امیدواریم مطالب فوق برای شما عزیزان و دوستان ضامن صنعت مفید واقع شده باشد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *